Warning: Use of undefined constant HTTP_HOST - assumed 'HTTP_HOST' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/19737/pesituristika_cz/www/wp-config.php on line 23

Warning: Use of undefined constant HTTP_HOST - assumed 'HTTP_HOST' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/19737/pesituristika_cz/www/wp-config.php on line 24
Na nejvyšší vrchol Německa jezdí nová lanovka – PěšíTuristika.cz

Na nejvyšší vrchol Německa jezdí nová lanovka

Na 2 962 metrů vysokou horu Zugspitze, která se pyšní titulem nejvyšší hora Německa se mohou návštěvníci od letošní sezóny vyvézt zcela novou kabinovou lanovkou. Výstavba lanovky trvala i s plánováním šest let a v mnoha ohledech patří mezi světové unikáty.


Stavba nové lanovky na vrchol Zugspitze

Nová lanovka má dosáhnout přepravní kapacity 580 cestujících za hodinu. Díky tomu by se měli odvrátit dlouhé fronty známé od staré lanovky. Specialitou nové konstrukce je 127 metrů vysoký ocelový nosník, který je nejvyšší na světě. Dalším rekordem je nejdelší úsek lanovky bez podpory na světě. Kabina zde urazí od nosníku k horní stanici lanovky 3 213 metrů. Celkově pak lanovka překoná výškový rozdíl 1 945 metrů, což je její třetí rekord.

K první jízdě nové lanovky došlo již 21. prosince 2017 a investice do nové lanovky vyšla na 50 mil. eur (1,3 mld. korun).

Observatoř na vrcholu Zugspitze

I jedním z důvodů výstavby nové lanovky bylo to, že původní Eibseeseilbahn nezvládala nápor turistů. Ta na vrchol Zugspitze jezdila celých 55 let a za svůj život přepravila přes 21 milionů návštěvníků. Kabiny nové lanovky mají vytápění oken proti zamlžování a samozřejmě nový elegantní design. Pro zajímavost bylo na stavbu použito bylo použito 1100 různých dílů a 9500 šroubů. Celá výstavba samozřejmě byla zkomplikovaná klimatickými podmínkami nejvyšší hory Německa.

Tato lanovka vede z německé strany od jezera  Eibsee a doplní druhou lanovku z rakouské strany hory, která fungovala i během výstavby té nové. Stejně tak, jako touto lanovkou se od jezera Eibsee, kolem kterého vede zajímavý vycházkový okruh, se můžete na horu dostat zubačkou. Vlak vyráží už z nedalekého Garmisch-Partenkirchen a na úpatí hory vjíždí do tunelu. Vlak však vyjede pouze do sedla pod vrcholem a kousek ještě musíte popojet třetí a nejkratší kabinovou lanovkou, která vede na Zugspitzi.

Na samotném vrcholu může každý navštívit observatoř, ve které se nalézají nejrůznější expozice o hoře, přírodě i výstavbách lanovek, nebo se občerstvit v restauraci či bufetu. Na Zugspitzi je i poštovní schránka, ideální místo pro odeslání pohledů známým. Přístup je umožněn i k vrcholovému křížku, tam to je však pouze pro připravené turisty. Musí se k němu posledních několik metrů stoupat po zajištěné cestě na kluzké skále.

Vy se můžete podívat také na Více od tohoto autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co vy na to? Sdělte nám svůj názor na obsah v článku.x