fbpx

Rozhledna na Smrku se stala symbolem Jizerských hor

Na nejvyšší hoře Jizerských hor a dominantě frýdlantského výběžku stojí jedna z nejkrásnějších rozhleden Česka. Rozhledna na Smrku umožňuje ničím nerušený výhled až do okruhu 150 kilometrů, například na pás Krkonoš, okolní vrcholy Jizera nebo Ještěd či do polské rovinaté nížiny.


První vyhlídková plošina tu stála už ve 40. letech  19. století. Ta však shořela. V roce 1892 se rozhodli postavit rozhlednu na sousedním vrcholu Stog Izersky. Okrašlovací spolek v Novém Městě pod Smrkem si to však nenechal líbit a začali se stavbou vyhlídkové věže také. Místnímu tesaři stavba trvala 6 týdnů, a tak na Smrku mohli otevřít rozhlednu jen o měsíc později než na konkurenčním Stogu Izerskem.

Hned po výstavbě věže bylo dole zřízeno občerstvení a později i ubytování. Rozhledna byla udržována až do roku 1946. V tom roce totiž došlo k vysídlení německých opatrovníků chaty. Poté rozhledna chátrala, poslední součást konstrukce tu stála do roku 1974.

O výstavbě nové rozhledy se začalo usilovat na začátku 90. let. Se stavbou současné ocelové rozhledny se začalo však až roku 2003, kdy byla i otevřena. Stavba má výšku 23 metrů a na nejvyšší plošinu je potřeba zdolat 91 schodů.

Součástí rozhledny je pro nepřízeň počasí i útulna. Stánek s občerstvením či suvenýry zde však není.

Stavba původní dřevěné rozhledny se však stala vzorem pro výstavbu několika dnešních rozhleden po Česku. Od roku 2014 stojí kopie rozhledny v podhůří Jeseníků na Moravském kopci. Jedna kopie stála i v pražské zoologické zahradě.

Vy se můžete podívat také na Více od tohoto autora

Leave A Reply

Your email address will not be published.