Vydejte se na nejvyšší vrchol Skandinávie

Nejvyšší horou nejen Norska, ale i celé Skandinávie je hora, Galdhopiggen. Je sice jeho výška jen 2 469 metrů, což  není třeba na alpské velikány zase tolik, to však nevylučuje, že se nebude jednat o celoživotní zážitek, který můžu jen doporučit.


Galdhopiggen – nejvyšší hora Skandinávie

Hora se nachází v chráněném národním parku Jotunheimen – Zemi obrů, kde kromě vrcholu Galdhopiggen leží dalších 29 nejvyšších vrcholů Norska, tedy vlastně horských obrů. Mezi nimi je i hora Glittertind, se kterou dříve, kdy její ledovec byl ještě o několik metrů vyšší, o prvenství soupeřily.

Vzhledem k tomu, že Galdhopiggen se nachází v chráněném národním parku, a polohou se nedá zaručit bezpečnost výšlapu, na vrchol se musíte kvůli přísnému zákazu vydat pouze s místním vůdcem. Takového vůdce si poté najímají i některé cestovní kanceláře, které tento vrchol spojují s návštěvou dalších zajímavostí Norska. Jednou z mála je CK HOŠKA TOUR, která i tak dbá na bezpečnost svých účastníků.

Na vrchol se chodí v první části po kamenné pláni, kde se klikatí stezka a poté přejde na celoročně zasněžený ledovec. Na něm, i vzhledem k riziku trhlin, musí být každý turista upevněný úvazkem k lanu a ideálně mít i cepín. Tím ale nechci nikoho odrazovat, protože celkově není výstup nijak technicky náročný (trasa nikde nepřekročí první stupeň náročnosti dle Mezinárodní horolezecké federace UIAA) a stoupání není též moc prudké. Celkově nastoupáte od výchozí chaty Juvvasshytta, ke které se dostanete po mýtné silnici jen přes 600 metrů. Nahoru to trvá asi 4 hodiny, dolů to poté zvládnete za 2 hodiny. Mačky třeba nejsou vůbec potřeba vzhledem k tomu, že v období, kdy se na vrchol může, je zde sníh měkký, rozmoklý, sem tam i ta kaluž. Proto si také Norové někdy berou i holínky.

Na samotném vrcholu naleznete chatu Knut Voles a vrcholový patník. Z vrcholu se můžete kochat pohledem na desítky až stovky skalních útvarů a nespočetné množství zasněžených ploten. Celkem pak vidíte do krajiny velké až 35 000 km².

Nigardsbreen – mohutný ledovcoví splaz

Výstup na Galdhopiggen se dá náramně spojit s návštěvou dalších norských zajímavostí v okolí od všeobecně známé silnice Trollů, přes například nedaleký Lom s jeho dřevěným kostelem, Geirangerfjord s úchvatnými vodopády Sedm sester nebo si vyjít na další túru k mohutnému ledovcovému splazu Nigardsbreen v  národním parku Breheimen, neboli Domově ledovců.

 

Zájezdy nejen do Norska:

CK HOŠKA TOUR – https://www.hoska-tour.cz

 

Vy se můžete podívat také na Více od tohoto autora

Leave A Reply

Your email address will not be published.