Východní Tyrolsko – vydejte se za nevídanou krajinou

Úžasná, nedotknutelná příroda plná nevídané krajiny – Východní Tyrolsko: od hlubokého údolí horního toku Drávy až k severu ke hřebenům Vysokých Taur. Naopak na jihu se vyšplhávají zubaté štíty Karnských Alp a Lienzských Dolomit. Horské hřebeny na jihu Východního Tyrolska jsou na rozdíl od Vysokých Taur vápencové, a proto mají úplně jiný charakter. Štíty tu sice nedosahují tak velkých výšek, zato se tu najdou četné útesy, kolmé skalní stěny i hluboké propasti. Vrcholy Lienzských Dolomit (Lienzer Dolomiten) se ráno i večer působením slunečních paprsků zbarvují do pozoruhodných tónů.

Na celkovém území východního Tyrolska se nachází mnoho třítisícovek včetně nejvyšší rakouské hory Großglockner (3798 m): ten pravý ráj pro milovníky vysokohorské turistiky. O něco snazší je poté zdolání dalšího velikána, hory Großvenediger (3657 m). Abyste dobře mohli zahlédnout horu Großglockner , je nejlepším nápadem jet na vyhlídku France Josefa. Totiž tato vyhlídka má k Grossglockneru nejblíže a je zde plně vybavené vysokohorské centrum turistiky. Projít si můžete i muzeum, které Vám vylíčí, jak se zde těžily těžké kovy. Stejný výhled se Vám poskytuje již od roku 1856, kdy ji spatřil i sám císař Franz Josef, po kterém se poté vyhlídka pojmenovala. Vidět je jenem nejvyšší hora, ale také nejdelší ledovce východních Alp, Pasterze. Toto místo pobízí každého k příjemnému odpočinku nebo k odvaze pro následující výstup. U vyhlídky se vine krátká procházka po vrstevnici z parkovišť dole až k nově opravené cestě s názvem Gamsgrubenweg.

Großvenediger (3657 m)

Nejmohutnější hory v Rakousku vytvářejí ve východním Tyrolsku pověstnou kulisu: Vrcholy se tyčí majestátně nad překrásnými vysokohorskými údolími: Např. Nedotčené údolí Defereggental, Virgental s divokou soutěskou Iselschlucht, které je pro dopravu slepé a táhne se směrem k italské hranici, uzavírá se zde série vodopádů Umbalfälle nebo magické postranní údolí Kalsu. V sousedícím údolí Defereggental se zase můžete vydat po tzv. Hornické stezce (Knappentreck), kde vás vedle zážitku z překrásných scenerií čeká také návštěva historických důlních děl.

Typický pro východní Tyrolsko je konečně také kontrast mezi původní přírodou a městským životním stylem. Nádherné slunné město Lienz pobízí návštěvníky k příjemným procházkám středověkými uličkami, nakupování v buticích nebo k večeři ve vybraných restauracích.  Turistickou přírodu lze vyhledat u Zettersfeldu nebo u horolezeckých či bikerských túr v romantických Lienzských Dolomitech. Vynikající turistickou trasou je “Trasa srdcového esa” ve Villgratentalu. Název je odvozen od 50 vrcholů, které údolí obklopují a při pohledu shora tvoří tvar srdce.

Nejen hory obklopují východní Tyrolsko, ale také v nižších polohách můžete objevovat a kochat se národními parky. Jeden takový se nachází ve Vysokých Taurách. Národní park Vysoké Taury (Hohe Tauern), největší chráněné území v Alpách a zároveň největší národní park ve střední Evropě, leží na hranicích Korutan, Salcburska a Tyrolska. Představuje území jen minimálně narušené lidskou činností – proto zde spatříte mnoho živočichů a rostlin jinde již vzácných. Na túrách Vás budou doprovázet kamzíci, kozorožci či svišti, Naopak na nebi se sem tam ukáže orel skalní nebo supi bělohlaví. Vegetace se pak mění podle roční doby. Do dáli se rozplývají nekonečné koberce horských rododendronů a v lesích, které tu rostou až do výšky 2000 metrů, se najdou i majestátní, velmi odolné borovice limby. Najdeme zde ledovcová pole, řadu horských ples a také horské chaty, jejichž základy pamatují ještě doby císařského a královského mocnářství. Dech beroucí výhledy na špičky hor a ledovců Vysokých Taur zaujmou dočista každého milovníka hor. Pěší turistika se zde provádí jak pro zkušené tak i pro méně zdatné turisty, kteří teprve začínají. Na značených cestách může být i převýšení až 1100 m, které se musejí stoupat velmi pomalu.

Vy se můžete podívat také na Více od tohoto autora

Leave A Reply

Your email address will not be published.