fbpx

Jak se vydařil Poslední Puchýř

Zpráva Za posledním puchýřem 2016

Letošní turistická akce 45. ročník „Za posledním puchýřem“, která se koná na závěr sezony vždy na některém místě v naší republice, letos proběhla v Lázních Bělohradě, byla s ohledem na čtvrteční svátek čtyřdenní a uskutečnila se v termínu 17.11. až 20.11.

Pořadatelem byl odbor KČT Lázně Bělohrad za spolupráce okolních odborů.

Účastníci z celé republiky i ze zahraničí začali přijíždět již ve čtvrtek dopoledne. Pro necelých 800 účastníků museli pořadatelé zajistit ubytování v hotelích a ubytovnách. Ve škole a sportovní hale ve vlastních spacích pytlích na podlaze. Největší zájem byl o ubytování typu ubytovna. Mnoho dalších účastníků si zajistilo ubytování samo. V Lázních Bělohradě a na Pecce nebyla v termínu akce jediná volná postel.

 

Zahájení proběhlo v komorním prostředí hotelu U Kapra za účasti zástupce kraje RSDr. Otakara Rumla, starosty Lázní Bělohradu Ing. Pavla Šubra, vedení Klubu slovenských turistů a vedení Klubu českých turistů včele s předsedou Mgr. Vratislavem Chvátalem.

 

Ze čtvrtečního programu si mohli účastníci vybrat pětikilometrovou vycházku k poutnímu kostelíku na Byšičkách, exkurzi do novopackého pivovaru nebo si vyzkoušet bazén v areálu bělohradských lázní. Nečekaně velký zájem byl o komentovanou prohlídku města. Večer pak účastníci zaplnili kulturní sál hotelu Grand při cestovatelském promítání.

Na nádvoří hradu Pecka si vyznavači zimního táboření postavili své stany. Celkem jich tam tábořilo dvacet jedna.

V pátek se většina účastníků rozjela na zájezdy do Jestřebích hor a především do polského příhraničí do míst, kam by se jinak těžko samostatně dostávali. Pro ostatní byla připravena pěší trasa do města kamenné krásy Hořic.

Hlavním srazovým dnem byla sobota, bohužel doprovázena nejhorším počasím. Od rána pršelo slabě či silněji, ale vytrvale.  I tak na trasy dlouhé od 10 do 50 km přišlo prezentovat přes 1 000 účastníků. To nikdo z pořadatelů nečekal. Přijeli zájezdovými autobusy. České dráhy posílili dopravu přidáním dalších vagonů. Deštivé počasí meteorologové předpovídali několik dní dopředu a tentokrát jim předpověď skutečně vyšla. Velká část účastníků využila možnost občerstvení na Bukovině, které zajišťovali hasiči. S ohledem na velké množství bláta a deště hodně účastníků zvolilo nejkratší desetikilometrovou trasu, a tak autobus, který pendloval mezi Bělohradem a Peckou, jezdil v půlhodinových intervalech plně obsazen oběma směry, protože start nebyl jenom v Lázních Bělohradě, ale i na Pecce.

Odpoledne se pro velký zájem uskutečnila ještě jedna mimořádná komentovaná prohlídka města opět za hojné účasti. Mnoho účastníků využilo možnost prohlídky hradu Pecka. Mimořádně do osmnácti hodin byl otevřen Památník K. V. Raise v Bělohradě. Otevřena byla i Masarykova věž samostatnosti a rozhledna na Hořickém chlumu. O delší trasy však nebyl tak velký zájem.

Samostatnou kapitolou byla Puchýřovská zábava, která se tentokrát konala v plně obsazeném v kulturním sále U Militkých v Nové Pace.

Předání štafety pořadatelům z Bučovic na jižní Moravě se zúčastnili starostové měst Lázně Bělohrad, Nová Paka a přijel dokonce i starosta z Bučovic. Účastníky pozdravil předseda Klubu slovenských turistů pan Dragoň. Účast vedení Klubu českých turistů byla samozřejmá.

img_1464 country-vystoupeni prezence-3 tomici-na-poslednim-puchyri-17-20-11-2016-lazne-belohrad-11 slavnostni-zahajjeni-akce img_7191

V neděli ráno vysvitlo účastníkům i sluníčko, a tak stovka turistů ještě vyrazila na jedenáct kilometrů dlouhou trasu do Ostroměře, když si většina stačila před odjezdem domů ještě prohlédnout Muzeum Eduarda Štorcha.

Akce byla náročná na logistiku, protože více než polovina účastníků byla ubytována na Pecce, ale i tu zvládli pořadatelé na jedničku tak jako všechny ostatní služby.

I přes deštivé počasí se akce zúčastnilo neskutečných 1 940 účastníků, což je jedna z nejvyšších účastí za 45 let konání této akce.  Pouze v Poličce v roce 2002 bylo o něco víc a v Lázních Bělohradě v roce 2001 bylo také přes devatenáct set účastníků.

Poděkování si zaslouží početný organizační štáb. Za podporu je třeba poděkovat především městu Lázně Bělohrad, dále městům Hořice, Nová Paka a městysu Pecka. Poděkování si zaslouží krajský úřad, vedení KČT a všichni sponzoři a partneři akce. Na úspěšně zvládnuté akci se podílela i cestovní kancelář HOŠKA TOUR.

 

Další videa: https://www.youtube.com/user/ckhoskatour

Vy se můžete podívat také na Více od tohoto autora

Leave A Reply

Your email address will not be published.